x
Підписатись на статті

Хронічний пієлонефрит

Кількість переглядів: 96
зміст статті
Хронічний пієлонефрит, фото

Хронічний пієлонефрит - затяжне запалення нирок. Патологічний процес веде до прогресуючої дегенерації та атрофії органу. У запущених випадках може стати причиною зниження функції нирок (хронічна ниркова недостатність).
На відміну від гострої форми, яка проявляється як одиничний і раптовий епізод після бактеріальної інфекції, хронічна форма розвивається протягом тривалого періоду часу.

Фактори ризику

Деякі фактори сприяють захворюванню. Так наявність структурних або функціональних порушень сечовивідних шляхів роблять людину більш сприйнятливою до ниркової інфекції.
Часто хронічний пієлонефрит починається непомітно і діагностується, коли ураження досягли пізніх стадій. У дорослих пацієнтів рецидивуюча інфекція відіграє основну роль у виникненні хронічної форми. Це може бути обумовлено двома причинами: рефлюксною нефропатією і обструктивним пієлонефритом.
У пацієнтів з анатомічними патологіями захворювання починається ще в дитинстві. Важкий рефлюкс веде до утворення рубців в нирках.
Основні фактори ризику щодо захворювання:

  • анатомо-функціональні зміни;
  • пухлини, стеноз, камені в нирках;
  • міхурово-сечовідний рефлюкс;
  • будь-які фактори, які призводять до повторних інфекцій (діабет, нейрогенне нетримання сечі і т.п.)

Симптоми

Захворювання рідко викликає які-небудь явні симптоми, а діагностується вже при появі ознак ниркової недостатності. В інших випадках першими ознаками є неспецифічні симптоми, такі як втома, втрата апетиту, нудота, блювота і головний біль.
Захворювання в подальшому проявляє себе постійними болями в животі та боці, клінічними ознаками інфекції (лихоманка, втрата ваги). Може підвищуватися тиск і з'являтися кров у сечі, печіння при сечовипусканні і збільшення частоти сечовипускання.

Діагностика

Діагностика хронічного пієлонефриту представляє певні складнощі. Якщо лабораторні аналізи здавалися в неактивній фазі захворювання, то цілком ймовірно, що їх результати будуть відповідати нормі.
Фізичне обстеження пацієнта виявляє генералізований і локалізований біль у м'язах при натискуванні на бічні сторони живота. Якщо є підозра на інфекцію сечовивідних шляхів, призначається посів сечі з антибіотикограмою, щоб оцінити чутливість мікроорганізмів до антибіотиків. Аналіз сечі може виявити наявність білків (протеїнурія, альбумінурія).
Аналіз крові дозволяє виявити ознаки прогресуючого запалення - висока швидкість осідання еритроцитів, збільшення лейкоцитів і т.д. УЗД вказує на асиметричні контури нирок.

Ускладнення і прогноз

Еволюція хвороби може викликати піонефроз, уросепсис, вогнищевий гломерулосклероз і паранефрит. Оперативне втручання з приводу паранефриту успішно здійснюють хірурги МЦ «Боголюби».
Рідкісним варіантом хронічного пієлонефриту є ксантогранулематозний пієлонефрит з тяжкою нирковою деструкцією і клінічною картиною, яка нагадує нирково-клітинний рак.
 У більшості пацієнтів розвивається рубцева тканина в нирках і атрофія органу. Якщо адекватне лікування розпочато вчасно, хвороба не прогресує в бік ниркової недостатності.

Лікування і профілактика

При наявності анатомічних аномалій є сенс вдатися до хірургічного втручання. У разі обструкції сечовивідних шляхів інфекції часто виявляються стійкими до терапії та мають тенденцію повторюватися. Можна спробувати знищити патоген за допомогою антибіотиків з наступною тривалою підтримуючою терапією низькими дозами (до 3 - 6 місяців) препарату. При важких формах одностороннього хронічного пієлонефриту показано хірургічне видалення хворої нирки.

Профілактичні заходи щодо хвороби включають в себе: терапію, здатну ліквідувати будь-яку гостру інфекцію сечовивідних шляхів та усунення перешкод до відтоку сечі (камені в нирках, стеноз і т.д.).

1      1
Що ми пропонуємо у Вашому випадку? Розкажіть нам про Вашу проблему і ми Вам допоможемо! Розповісти про свій випадок
Записатись на прийом
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Відгуки про Боголюби Читати усі відгуки (559)
Залишити відгук
Наші партнери
Медицинский центр “Парацельс” (Медичний центр “Парацельс”) Продажа медицинского оборудования “Партнер Медико” (Продаж медичного обладнання “Партнер Медіко”) Медицинский центр “Ваш лікар” (Медичний центр “Ваш лікар”) Косметический салон “Косметік-центр” (Косметичний салон “Косметік-центр”) Центр медицинской диагностики “Лакмус” (Центр медичної діагностики “Лакмус”)
Вверх