x
Підписатись на статті

Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ)

Кількість переглядів: 23450
зміст статті
Внутрішньоматкова інсемінація, фото

Для того, щоб жінка завагітніла сперматозоїд повинен здійснити довгу подорож, яка розпочинається в піхві через церві кальний канал (вузька, нижня частина матки) та матку в маткові труби. Якщо сперматозоїд попаде в трубу після виходу яйцеклітини (овуляція) та зустріне її, тоді відбувається запліднення. В нормі слиз цервікального каналу не пропускає всіх сперматозоїдів в матку, лише декілька найшвидших зможуть подолати цю перешкоду.

Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ) - це процедура яка дозволяє оминути цю перешкоду та доставити подорожуючих прямо в місце їх призначення. В цьому випадку більша кількість сперматозоїдів зустріне яйцеклітину, що тим самим збільшить ймовірність настання вагітності. 

Що таке внутрішньоматкова інсемінація та як вона проводиться?

Внутрішньоматковаінсемінація (ВМІ) – введення в порожнину матки спеціально обробленої (відмитої) сперми чоловіка або донора за допомогою катетера і є однією з форм лікування безпліддя. Вся процедура займає не багато часу, декілька хвилин для введення катетеру з відмитою спермою в порожнину матки.

Коли проводять внутрішньоматкову інсемінацію?

Існує ряд медичних показів для проведення інсемінації.

З боку жінки:

 • Порушення овуляції (дозрівання яйцеклітини)
 • Ендометріоз
 • Травми (рубці) або захворювання цервікального каналу
 • Імунологічне безпліддя
 • Безпліддя нез’ясованої етіології
 • Донорська сперма

З боку чоловіка:

 • Погана якість сперми
 • Порушення ерекції

Чи проводять інсемінацію в природньому циклі?

Так. Інсемінацію проводять в природньому циклі, хоча рівень настання вагітності нижчий чим в стимульованому, коли для запліднення готові 2 або більше яйцеклітин.

Які медичні препарати використовують для процедури?

Внутрішньоматковуінсемінацію можна проводити без використання стимуляції овуляції, тобто в натуральному циклі, не використовуючи медичних препаратів. Варто знати, що рівень настання вагітності при виборі такого методу є низьким. Дослідження показують, що проведення інсемінації в комбінації з препаратами, що стимулюють дозрівання фолікулів збільшує рівень настання вагітності. Найчастіше використовують такі препарати: кломід, летрозол, менопур, гонал або інші. Також використовують хоріонічний гонадотропін, який допомагає яйцеклітинам, що дозріли вийти з фолікула.

Якого розміру повинні досягнути фолікули щоб розпочати процедуру?

Процес дозрівання фолікулів проводиться під контролем УЗД. Отже, розмір фолікулів в натуральному циклі повинен бути 20-24 мм., такий самий при використанні кломіфену, при застосуванні препаратів ФСГ (фолікулостимулюючого гормону) мінімум 17-18 мм., комбінованих препаратів ФСГ+ЛГ мінімум 16 чи 17 мм. Іноді, в залежності від особливостей організму, розмір зрілих фолікулів складає 14-15 мм.

Щоб отримати найкращий результати скільки повинно дозріти фолікулів?

Згідно даних літератури, найкращий результат можна отримати якщо дозріває 3-4 фолікула, але при цьому збільшується ризик настання багатоплідної вагітності.

Які ускладнення можуть виникати при інсемінації?

Зазвичай процедура не викликає ускладнень. Якщо використовують препарати для стимуляції овуляції настання синдрому гіперстимуляції малоймовірне, так як доза препарату дуже низька.

Які обстеження потрібно зробити перед інсемінацією?

План обстежень визначає лікар після первинного огляду пацієнта та опитування. Зазвичай, для визначення найкращого плану лікування ваш лікар може призначити такі процедури або обстеження:гістеросальпінгографія – рентгенологічне дослідження матки та маткових труб за допомогою якого можна встановити прохідність останніх; УЗД органів статевої системи; рівень ФСГ(фолікулостимулюючий гормон) та естрадіолу для визначення функції яєчника; аналіз сімяної рідини (спермограма) або інші рутинні тести: розгорнутий аналіз крові, загальний аналіз сечі, гормони щитовидної залози,пролактин, тестостерон або інші, що допоможуть встановити причину непліддя.

Скільки часу мій партнер повинен утриматись від статевого акту або мастурбації перед проведенням інсемінації?

Всім нашим пацієнтам ми рекомендуємо утриматись від статевого акту включаючи оральний секс та мастурбацію 3 дні перед проведенням інсемінації щоб отримати найкращу якість сперми, зокрема рухомість та морфологію.

Де проводиться забір сперми та як її обробляють?

В Центрі репродуктивної медицини «Боголюби» для наших клієнтів об лаштована спеціальна приватна кімната для здачі сперми. Матеріал здають в одноразовий стерильний контейнер шляхом мастурбації після чого його відразу передають в лабораторію для відмивки від сім’яної рідини. Зазвичай, від моменту здачі сперми до введення її в порожнину матки проходить від 60 до 120 хвилин, що залежить від якості сперми.

Що таке відмивка спреми?

Це процедура яку проводять в лабораторії що дозволяє відділити сперматозоїди від сімяної рідини, мертвих сперматозоїдів, лейкоцитів, бактерій та вірусів, а також відібрати сперматозоїди з найкращою морфологією та рухомістю. Варто знати, що сьогодні проведення інсемінації невідмитою (нативною) спермою не проводять через ускладнення, які можуть виникати, зокрема сильний спазм матки.

Як довго живуть сперматозоїди після відмивки сперми?

Сперматозоїди після відмивки залишаються живими протягом 24-72 годин.

Яка повинна бути якість сперми для проведення інсемінації?

Для того щоб досягти оптимального рівня запліднення сперма повинна відповідати таким критеріям:

 • мінімальна концентрація сперматозоїдів 5.0 х 106 в 1 мл
 • концентрація сперматозоїдів в еякуляті 10.0 х 106
 • 30% активно рухомих сперматозоїдів
 • 5% сперматозоїдів з нормальною морфологією

Чи проводять інсемінацію, якщо всі показники спермограми партнера в межах норми?

Так. Якщо всі показники спермограми в межах норми, тоді причиною непліддя можуть бути захворювання цервікального каналу шийки матки. Потрібно знати, що в нормі незначна кількість сперматозоїдів здатна пройти через цервікальний слиз, а ще менша – досягнути матки та маткових труб. При внутріматковій інсемінації в матку «випускають» мільйони нормальних сперматозоїдів, яким не потрібно долати перешкод церві кального каналу.

Коли найкраще проводити інсемінацію?

Інсемінацію проводять за 6 годин до, або після овуляції. Зазвичай, результат процедури кращий, якщо її проводять перед овуляцією, коли сперматозоїд «чекатиме» яйцеклітину. Якщо інсемінація проходить на фоні індукції овуляції хор іонічним гонадотропіном тоді інсемінацію проводять через 24 - 48 годин, зазвичай 36 годин після стимуляції. Якщо призначено дві процедури інсемінації, першу проводять в день призначення препарату, а другу - через 36 годи. Яйцеклітина зберігає здатність до запліднення приблизно протягом 48 годин після овуляції, після чого оболонка, що її оточує починає потовщуватись і сперматозоїд не зможе проникнути всередину клітини. Сперматозоїди залишаються живими та здатні запліднити яйцеклітину протягом 4-7 днів.

Яка ефективність процедури інсемінації?

Дані літератури та наукових журналів дуже відрізняються та складають від 6% до 26%. Така різниця може бути зумовлена різним віком пацієнта, супутніми захворюваннями, якістю сперми та іншими факторами. Низький відсоток вагітності спостерігається при проведенні процедури в натуральному циклі, а вищий – при помірній стимуляції овуляції, коли виростає 2 або більше фолікула. Інший важливий фактор це кількість та рухомість сперматозоїдів після відмивки. В середньому, за даними літератури, рівень настання вагітності складає 15-20%. Причому, рівень багатоплідної вагітності 23-30%

Що відчувають жінки при проведенні інсемінацї?

Більшість жінок порівнює процедуру інсемінації з проведенням забору мазків на цитологічне дослідження, процедура не викликає больових відчуттів. Після її проведення можливі незначні спазми в ділянці живота, а решта симптомів швидше за все пов’язані з природнім процесом овуляції, чим проведенням інсемінації. Введення катетера також не викликає больових відчуттів, так як шийка матки незначно відкривається під час овуляції.

Чи потрібно лежати після інсемінації?

Не існує ніяких доказів того, що залишившись після процедури в лежачому положені протягом якогось часу тим самим збільшиться відсоток настання вагітності, так як церві кальний канал залишається закритим. Хоча багато лікарів дозволяють своїм пацієнтам провести 20-30 хвилин після процедури на ліжку.

Чи можуть сперматозоїди витікати після процедури?

Як тільки сперма введена в порожнину матки вона не витече звідти. Можливо, ви відчуєте збільшення продукції кількості слизу, що зумовлене проведенням катетера через шийку матки. Деякі лікарі використовують спеціальні ковпачки щоб «закрити» шийку матки, але більшість лікарів не вважають це за потрібне, оскільки це не впливає на результат інсемінації.

Ні. Ви можете продовжувати звичайний спосіб життя. Хоча, якщо ви себе погано почуваєте, або відчуваєте спазми чи біль в нижній частині живота, тоді Вам потрібно обмежити навантаження.

Чи можна мати статевий акт після інсемінації?

Ви можете мати статевий акт з вашим партнером в будь – який час після процедури. Варто звернути увагу, що деякі лікарі навіть рекомендують своїм клієнтам статевий акт в час призначення хор іонічного гонадотропіну з метою збільшення кількості сперматозоїдів в матці. Ми вважаємо що так можна робити, якщо є достатня кількість та рухомість сперматозоїдів в еякуляті. Також, лікар може не рекомендувати статевий акт у випадку коли для фіксації матки при проведенні інсемінації використовувались спеціальні тримачі.

Скільки спроб внутрішньоматковоїінсемінації потрібно пройти, щоб розпочати програму екстракорпорального запліднення?

Кількість спроб в першу чергу залежить від вашої фінансової спроможності. Всім нашим пацієнтам ми рекомендуємо пройти 3-4 спроби, після чого розглянути можливість проведення екстракорпорального запліднення. Закордонні клініки рекомендують пройти до 6 циклів.

Чи можна провести інсемінацію вдома?

Ні. Процедура повинна проводитись під наглядом медичного персоналу, окрім того сперма повинна бути оброблена в лабораторії.

Через скільки днів після інсемінації потрібно робити тест на вагітність?

Імплантація (прикріплення) ембріону до стінки матки відбувається через 6-12 днів після овуляції, тому ми рекомендуємо проведення тесту через 14 днів після процедури. Додатково всім нашим пацієнтам ми проводимо визначення хоріонісногогонадотропіну в сироватці крові для підтвердження вагітності.

Чи можливі кровотечі після процедури?

Так. Можливі незначні «кровомазання» які в нормі відбуваються під час овуляції, або якщо лікар для проведення процедури використовував щепці для фіксації шийки матки. Якщо у вас після процедури з’явилась сильна кровотеча негайно зверніться до лікаря.

16      4.69
Профільні спеціалісти
Що ми пропонуємо у Вашому випадку? Розкажіть нам про Вашу проблему і ми Вам допоможемо! Розповісти про свій випадок
Записатись на прийом
 • Оксана
2019-08-04
Добрий день ми робили інсемінацію була вдалою є дитина хочемо другу чи можна робити
Так, Оксано, можна. Для початку Вам слід записатися на консультацію до репродуктолога. Запис - за телефонами, вказаними на сайті.
Чи була для Вас корисною ця інформація?

 • Тамара
2019-03-17
Доброго дня. Робила у Вас лапароскопію рік назад, видалили праву трубу. Чи доречно зробити процедуру ВМІ і які шанси?
Тамаро, онлайн ми не можемо оцінити Ваші шанси. Вам слід звернутися на очну консультацію до гінеколога. Запис на прийом - за телефонами, вказаними на сайті.
Чи була для Вас корисною ця інформація?

 • Анна
2018-12-20
Як можна потрапити на прийом до лікаря на рахунок ВМІ? І яка ціна процедури?
Ганно, внутрішньоматкова інсемінація спермою чоловіка (підготовка сперми для внутрішньоматкової інсемінації, процедура ВМІ) - 2 400 грн. Запис на прийом до репродуктолога - за телефонами, вказаними на сайті.
Чи була для Вас корисною ця інформація?

 • Ірина
2018-08-16
З яких причин може бути відмовлено у процедурі ВМІ?
Ірино, причин може бути багато. Вам варто уточнити в лікаря, який відмовив у ВМІ.
Чи була для Вас корисною ця інформація?

 • Альона
2018-04-16
Ппісля операції на яйниках пройшло 7 місяців,були ендомітріоїдні кісти,приймала гормони 6 місяців.Сказали що за пів року треба завагітніти а чоловік постійно за кордоном,час піджимає чи можна зробити цю процедуру?І хочемо дівчинку чи таке можливо?
Олено, уточніть своє питання. Яка саме процедура Вас цікавить? Інсемінація чи штучне запліднення? В будь-якому разі парі необхідна консультація репродуктолога. Стать дитини ми не можемо прогнозувати.
Чи була для Вас корисною ця інформація?

 • Олександра
2018-03-17
Чи проводять інсемінацію якщо лише одна труба після позаматкової вагітності.
Олександро, теоретично можливо провести процедуру за умови прохідності труби, проте це питання варто вирішувати в індивідуальному порядку з репродуктологом.
Чи була для Вас корисною ця інформація?

 • Л
2018-03-05
яка ціна інсемінації?
Інсемінація спермою чоловіка 2 100 грн, інсемінація спермою донора* 4 200 грн, донорська сперма (1 доза) 2 200 грн.
Чи була для Вас корисною ця інформація?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Відгуки про Боголюби Читати усі відгуки (405)
Залишити відгук
Наші партнери
Медицинский центр “Парацельс” (Медичний центр “Парацельс”) Продажа медицинского оборудования “Партнер Медико” (Продаж медичного обладнання “Партнер Медіко”) Медицинский центр “Ваш лікар” (Медичний центр “Ваш лікар”) Косметический салон “Косметік-центр” (Косметичний салон “Косметік-центр”) Центр медицинской диагностики “Лакмус” (Центр медичної діагностики “Лакмус”)
Вверх